ULVİ CEMAL ERKİN04-05-2017

4 MAYIS 2017

BBDSO BU HAFTA ERKİN ve BEETHOVEN İLE SEYİRCİYİ DERİNDEN ETKİLEYECEK!

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nın 4 Mayıs 2017 Perşembe akşamı Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde Alessandro Cedrone şefliğinde gerçekleştireceği konserin solisti, keman sanatçısı Doç. Jülide Yalçın Dittgen olacak.

ERKİN’İN ÜNLÜ KEMAN KONÇERTOSU SESLENDİRİLİYOR!

Eserlerinde Türk folklorunu yoğun şekilde kullanan Ulvi Cemal Erkin’in eserlerinin çoğu gibi bu görkemli konçertosu da folklorik esintileri taşıyor. Eser ilk kez 1949 yılında Ankara Operası Büyük Sahnesi’nin açılışında dönemin ünlü keman virtüözü ve eğitimcilerinden, ülkemize de kemancılar yetiştirmiş olan Lico Amar tarafından seslendirilmiştir. Eser ayrıca ülkemizde oldukça sevilen ünlü keman virtüözü Alexander Markov’un babası Albert Markov tarafından Moskova’da da kayda alınmıştır. Bursa’lı sanatseverler bu tanınmış eseri bu kez Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Başkemancısı Jülide Yalçın Dittgen’in yorumuyla dinleyecekler. Konseri Ankara Operası şeflerinden Alessandro Cedrone yönetecek.

BEETHOVEN’İN HÜZNE COŞKU KAZANDIRAN ETKİLEYİCİ ESERİ SAHNEDE!

Konserin ikinci yarısında ise BBDSO, Ludwig van Beethoven’in 1812 yılında bitirdiği La majör tonunda Opus 92, 7 numaralı senfonisini seslendirecek. Eserin birinci bölümü özellikle bestecinin kaleme aldığı en iyimser tema olarak nitelenir. Eserin 2.bölümünde yer alan ünlü lirik teması ise günümüze dek pek çok filmde kullanılmıştır. Yapısıyla döneminin çok ötesinde olduğu kabul edilen bu etkileyici eser için, kayıtlarda, ünlü besteci Richard Wagner’in “İlahi bir dans şiiri” olarak tanımlayıp, Liszt’in piyanosundan bu eseri dinlerken dans ettiği yer alır.


HAFTALIK KONSER 427-04-2017

27 NİSAN 2017

İNGİLİZ BESTECİ ELGAR’IN HAYATINDA YERALAN KİŞİLERİ HARFLERLE KODLADIĞI “ENİGMA” ÇEŞİTLEMELERİ, BBDSO FARKIYLA YENİDEN BURSALI SANATSEVERLERLE BULUŞUYOR! 

BBDSO, 27 Nisan 2017 akşamı gerçekleştireceği konserine trompet ve trombon solistliğinde, Opera aryalarından ve düetlerinden oluşan farklı bir konsept programla seyirci karşısına çıkıyor.

Letonya Ulusal Senfoni Orkestrası sanat yönetmeni ve baş şefi Letonyalı orkestra şefi Gints Glinka’nın yöneteceği konserde, Trompet sanatçısı Julian Lupu ile Trombon sanatçısı Peter Körner solist olarak yeralıyor. Konserin ilk yarısında BBDSO, G. Rossini’nin “Sevil Berberi" Operası üvertürünü seslendirecek. Ardından yine BBDSO eşliğinde sahneye çıkacak olan Julian Lupu ve Peter Körner; G. Bizet'nin “Carmen”, G. Bellini/Arban'ın "Norma" Operasından varyasyonları, W. A. Mozart "Sihirli Flüt" Operasından “Papageno” adlı eserlerinin yanında, Rossini'den "İki kedi düeti” adlı eseri seslendirecekler.

Konserin ikinci yarısında ise BBDSO, İngiliz besteci Sir Edward Elgar’ın “Enigma Çeşitlemeleri” adlı eserini seslendirecek. 19 Haziran 1899 günü Londra’da Hans Richter yönetiminde seslendirilen bu ilginç orkestra eseri, Elgar’ın müzik dünyasındaki ününü pekiştiren bir yaratı olarak bilinir. 14 çeşitlemeden oluşan eserin her bir bölümünde harfler Enigma şifreleri gibi kodlanmış, kodlar yine besteci tarafından açılımsal olarak anlatılmıştır. 


İSPANYOL GİTAR6-4-2017

6 NİSAN 2017

İLKLERİN ORKESTRASI BBDSO’DAN İKİ İLK SESLENDİRİLİŞ DAHA!

BBDSO, 6 Nisan 2017 akşamı “İspanyol Gitar” başlıklı konserinde besteci Gökçe Altay’ın kendi yaşamından önemli bir kesiti konu alan “Kırılmış” adlı eseri ile Isaac Albeniz’in Gitar ve Orkestra için bestelediği “Iberia Süiti” adlı eserinin Bursa'daki ilk seslendirilişini gerçekleştiriyor!

Samsun Devlet Opera ve Balesi Şefi Mikhail Kircchoff’un yöneteceği konserin ilk yarısında BBDSO, besteci Gökçe Altay’ın yamaç paraşütü yaptığı sırada yaşadığı travmatik bir kazayı anlattığı, 2015 yılında bestelediği ve eserin genişletilmiş orkestra versiyonunu BBDSO için tamamladığı “Kırılmış” adlı eserini seslendirecek. Konserin devamında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi klasik gitar sanat dalı öğretim üyesi, gitar sanatçısı Kağan Korad solist olarak yeralıyor. Kağan Korad, BBDSO eşliğinde Isaac Albeniz’in İspanya’ya özgü adlarla betimlediği, 4 kitaptan oluşan “Iberia Süiti”nin Bursa'daki ilk seslendirilişini gerçekleştirecek.

BBDSO, konserin ikinci yarısında ise Felix Mendelssohn’un bestelediği 5 senfoni içinde en uzun sürede tamamladığı ve bunun için bestelediği en son senfoni olma özelliğini taşıyan 3 numaralı “İskoç” başlıklı senfonisini seslendirecek. İskoç senfonisi genel olarak İskoçya Tarihini anlatır. Eserin tamamlanma süresi ise 13 yıldır.

BURSA'DA İLK KEZ SESLENDİRİLEN ESERLER:

Gökçe Altay - Kırılmış
Isaac Albeniz - Iberia Süiti

HAFTALIK KONSER 323-03-2017

23 MART 2017

BBDSO BU HAFTA KEMAN SANATÇISI ÖZCAN ULUCAN'I AĞIRLIYOR!

Sezon açılışından bu yana seyircinin büyük ilgisiyle karşılaşan ve seyirci sayısını geçmiş yıllara göre ikiye katlayan BBDSO, 23 Mart 2017 akşamı Ünlü Rus Keman Virtüöz’ü Maxim Vengerov’un gözbebeği öğrencilerinden biri olan Keman Sanatçısı Özcan Ulucan’ı ağırlıyor.

Konserin şefi ise, Türk izleyicisinin de yakından tanıdığı ve sevdiği İtalyan Orkestra Şefi Antonio Pirolli.

Konserin ilk yarısında Antonio Pirolli şefliğindeki BBDSO, Özcan Ulucan solitliğinde Çaykovski’nin etkİleyici bir romantizmin yanısıra olağanüstü bir virtüozluk gerektiren ve keman edebiyatının en güç eserlerinden biri olarak kabul edilen keman konçertosunu seslendirecek. Eser, bestecinin başyapıtlarından biri olarak kabul edilmektedir.
BBDSO, konserin ikinci yarısında ise ünlü İngiliz müzik bilgini Grove’un “eski rejimin doruğa eriştiği, devrim öncesi bir yapıt!” olarak nitelediği, ünlü besteci Berlioz’un da “temiz ve saf melodilerden kurulu bir senfoni” olarak yorumladığı Ludwig van Beethoven’ın 2. Senfonisi seslendirilecek.


SEVGİLİLER GÜNÜ KONSERİ16-02-2017

16 ŞUBAT 2017

DÜNYADA DOKUNULMADAN ÇALINAN TEK ÇALGI, İLKLERLE DOLU SEVGİLİLER GÜNÜ KONSERİ’NDE BBDSO’DA !

Her sezon birbirinden ilginç konserlere imza atan Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, 16 Şubat 2017 akşamı Türkiye’de ilk kez teremin solisti Thorwald Jorgensen’i ağırlayacak.

Alessandro Cedrone’nin şefliğinde gerçekleşecek konserde, Hollandalı Teremin virtuözü Thorwald Jorgensen, konserde Sergey Rahmaninov’un "Vocalise" ile Alexander Alabiev'in “Bülbül” adlı eserlerinin yanısıra; Reinhold Glière’in orijinali soprano için yazılmış olan konçertosu ile Andrew Popoff’un karanlık bir ormanda kaybolan aşkını arayan bir gezgin ruhu betimleyen “Dark, Dark Forest” adlı eserler Türkiye’de ilk kez BBDSO’nun yorumuyla Bursa’lı sanatseverlerle buluşacak.

Konserde ayrıca Giacomo Puccini'nin “Senfonik Prelüd” parçası ile Zoltán Kodály'nin “Galanta Dansları” adlı eseri de seslendirilecek.

BU SIRADIŞI VE BÜYÜLÜ ÇALGIYI SOLİST OLARAK TÜRKİYE'DE İLK KEZ BBDSO AĞIRLAYACAK!

Çalarken temas gerektirmeyen elektronik müzik aleti teremin, 1928 yılında Rus Profesör Leon Theremin tarafından icat edilerek patenti alınmış bir çalgıdır. Gerçek adı termenvox veya aetherphone'dur. Daha sonra zamanla ingilizceleşerek "theremin" adını almıştır. Kontrolü iki metal anten arasında sağlanır, bu antenler aleti çalan kişinin ellerinin yakınlığını algılarlar. Bir el ile sesin frekansı, diğer el ile de sesin şiddeti ayarlanır. Elektrik sinyalleri teremin üzerinde büyütülür ve bağlı olan ses sistemine gönderilir.

TÜRKİYE İLK KEZ SESLENDİRİLEN ESERLER:

Andrew Popoff - Dark, Dark Forest
Reinhold Glière - Teremin ve orchestra için konçerto

BAROK MÜZİK KONSERİ26-01-2017

26 OCAK 2017

BBDSO, ÜLKEMİZDEKİ SENFONİ ORKESTRALARINDA ÇOK ENDER RASTLANABİLECEK BAROK MÜZİK KONSERİ İLE BU HAFTA YİNE İLKLERLE DOLU!

Nefesli Çalgılar Konseri ile büyük ilgi ve beğeni toplayan BBDSO, 26 Ocak 2017 akşamı gerçekleşecek konserinde, yaylı çalgıların eşsiz tınıları ile Barok müziğin ülkemizdeki önemli temsilcilerinden, keman sanatçısı Emre Tamer’i şef ve solist olarak ağırlıyor.

Konseri, 2004 yılında kurduğu Darmstadt Barok Solistleri’nin Genel Sanat Yönetmeni, Solisti ve Konzertmaister’i Emre Tamer yönetiyor. Dünyanın en önemli müzik merkezlerinde konserler veren Emre Tamer, 1995-96 yıllarında Berlin Filarmoni Orkestrasının (Şef Claudio Abbado) konserlerine katılıp; Pierre Boulez, Mariss Jansons, James Levine, Sir Simon Rattle ile çalışmış ve bu orkestrada çalan ilk Türk sıfatını kazanmıştır. Ayrıca bu orkestrada Deutsche Grammophon, Decca, Rca ve Sony gibi 17 CD prodüksiyonuna katılmıştır. 1996’dan beri Darmstadt Devlet Orkestrası’nın Keman Grup Şefliği görevini sürdüren Emre Tamer ,Türkiye’nin belli başlı orkestraları ile solist olarak çalarak ve resitaller vererek şimdiye kadar Ankara Uluslararası Müzik Festivali, İstanbul Bahar Festivali, Kıbrıs Uluslararası Bella Pais Müzik Festivali gibi platformlarda da yer almıştır.

Konserde, Barok dönemin ünlü bestecilerinden A. Vivaldi, G. P. Telemann, B. Marini’nin tanınmış eserlerinin yanısıra Samuel Endler, J. A. Hasse, J. D. Heinichen ve A. Falconieri gibi Barok dönem bestecilerinin yapıtları Bursa'da ilk kez seslendirilecek.

Barok müziğin oya gibi işlenmiş saf, kristalize tınıları ile dolu bu sıradışı konseri kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz.

TÜRKİYE'DE İLK KEZ SESLENDİRİLEN ESERLER:

A. Vivaldi - Yaylı Çalgılar için Fa majör konçerto, RV 138
Samuel Endler - Do minör senfoni no. 19
A. Vivaldi - Re minör keman konçertosu, RV 128
J. D. Heinichen - La minör keman konçertosu
A. Falconieri - Batalla de Barabaso yerno de Satanas

NEFESLİ ÇALGILAR KONSERİ19-01-2017

19 OCAK 2017

NEFESİNİZİ TUTUN! 

BBDSO’DA KIŞ FIRTINASI NEFESLİ ÇALGILARLA GELİYOR!

BBDSO, 19 Ocak 2017 akşamı gerçekleştireceği, sezonun tek “Nefesli Çalgılar Orkestrası” konserinde Türkiye’nin dört bir yanından gelerek BBDSO sanatçılarına katılan otuz sanatçı ile çok farklı nefesli çalgılardan oluşan müthiş bir kadroyla seyirci karşısına çıkıyor!

Ülkemizin değerli Trompet virtüözlerinden Erden Bilgen’in yönetiminde gerçekleşecek konserde BBDSO, tarih boyu Türk Beylik ve İmparatorluklarının kurulmasına, korunmasına ve yaşatılmasına esin ve güç kaynağı olmuş, bakır üflemeli ve vurmalı çalgılarla geleneğimizin ülkemizdeki gelişmiş bir örneğini Türk ve dünya müzik tarihinde iz bırakmış eserlerle sunacaktır.

Kevser hanımdan Mozart’a, John Williams’dan Astor Piazzola’ya, Latin ve Caz Müziğinden Osmanlı müziğine kadar çok renkli bir programın hazırlandığı konserde, solist olarak Bilkent Üniversitesi öğretim üyeleri, trombon sanatçısı Cem Güngör ve tuba sanatçısı Noriyoshi Murakami yer alıyor.

Avrupalıların ilk kez Selçuklularda görerek son bin yıl içerisinde kendilerine gelenekselleştirdiği binlerce yıllık "Türk Tören Müziği Kültürü”, günümüzde tüm gelişmiş ülke yöneticileri tarafından toplumların ekonomik, kültürel ve moral gücünü sergilemek, birlik ve beraberliğini, yaşam sevinci ve coşkusunu sağlamak amacıyla özenle korunmakta ve kullanılmaktadır.

Sezonda yalnızca tek bir gece dinlenebilecek bu görkemli ve sıradışı konseri kaçırmayın!


RUS ROMANTİKLERİ12-01-2017

12 OCAK 2017

BBDSO, BU HAFTA RUS ROMANTİZMİNİN ÇARPICI YAPITLARINDAN OLUŞAN BİR PROGRAMLA SEYİRCİ KARŞISINA ÇIKIYOR!

BBDSO, 12 Ocak 2017 akşamı gerçekleşecek konserinde, Rus romantizminin temsilcilerinden S. Rahmaninov’un “Shine” adlı filme de konu olan 3 numaralı piyano konçertosu ile I. Stravinsky’nin “Ateş Kuşu senfonik süiti” adlı eserini seslendirecek.

Ünlü İtalyan orkestra şefi Antonio Pirolli’nin yöneteceği konserde, ülkemizin önde gelen piyanistlerinden Gökhan Aybulus, solist olarak yer alıyor. Moskova Çaykovski Konservatuvarı mezunu olan Aybulus, Rusya’da aldığı ödüllerle de, günümüzde Rus müziği üzerine aranan yorumculardan. 

İKİ BAŞYAPIT AYNI KONSERDE:

1909 yılında 3 numaralı piyano konçertosunu tamamlayan Rahmaninov, bu eserini Polonya asıllı piyanist Josef Hofmann için bestelemiştir. Eserin ilk seslendirilişi 1909 aralık ayında Walter Damrosch yönetimindeki New York Senfoni Orkestrası eşliğinde besteci solistliğinde gerçekleştirilmiştir. Son derece karmaşık yapıda ve teknik güçlüklerle dolu olan 3. piyano konçertosu, piyano repertuarında bir başyapıt olarak yükselir. Konçerto, 1996 yılında beyaz perdede gösterime giren, ünlü aktör Geoffrey Rush’ın başrolde oynadığı, yönetmenliğini Scott Hicks’in yaptığı, ünlü piyanist David Helfgott’ın hayatını anlatan “Shine” adlı filmin de konusu olmuş, konusuyla bütünleşik müziği tüm izleyenleri büyülemişti.

Stravinsky’nin Ruslara has romantik duygusallık, kendine özgü Slav ritmi ve Fransız besteci Debussy’i anımsatan izlenimci renklerle ustaca işlediği "Ateş Kuşu senfonik süiti" en sevilen eserlerinin başında gelir. İlk olarak eserini bale süiti olarak besteleyen Stravinsky, 1945 yılında esere üç pantomim daha ekleyerek Senfonik Orkestra Süiti olarak yeniden düzenlemiştir.


KLASİK MÜZİKTEN ROCK'A05-01-2017

5 OCAK 2017

ÇAĞIMIZIN EN BÜYÜK KEMAN SANATÇILARINDAN “PAGANİNİ’NİN VARİSİ” MARKOV ŞEF VE SOLİST OLARAK YENİDEN BURSADA!

Uluslararası arenada keman enstrümanının dahi yeteneği olarak tanınan, yıllardır dünya sahnelerinde yaptığı olağanüstü konserlerle Türk izleyicisinin de gönlünde taht kuran Alexander Markov, ilk kez şef ve solist olarak Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nın konuğu olarak 5 Ocak 2017 akşamı Bursalı müzikseverlerle buluşacak.

Çağımızda “Paganini’nin Varisi” olarak nitelendirilen Alexander Markov’un şef ve solist olarak katılacağı konserde BBDSO, Marcello’nun "Obua konçertosundan yaylılar için adagio”sunu, Bach’ın “Mi majör keman konçertosu”nu, düzenlemesini Albet Markov’un yaptığı Vitali’nin "Keman ve yaylılar için chaconne”nu seslendirecek.

Alexander Markov şef ve solistliğinde sahne alacak orkestra, bu kez keman repertuvarının görkemli pek çok hazinesini dinleyicileriyle buluşturacak. Paganini’nin olağanüstü virtüözite gerektiren yapıtlarını BBDSO eşliğinde seslendirecek olan Alexander Markov, dinleyicilere bol sürprizli bir müzik ziyafeti sunacak.  

ALEXANDER MARKOV KİMDİR?

Çağımızın en heyecan verici virtüözlerinden olan Alexander Markov, Moskova'da doğmuş ve babası, kemancı Albert Markov ile daha sekiz yaşında iken orkestralar eşliğinde konserler vermeye başlamış, 14 yaşında iken kemanın efsane ismi Jascha Heifetz tarafından çok ender rastlanan bir davet alarak ABD'ye çağrılınca ailesiyle birlikte ABD'ye göç ederek Heifetz'in öğrencisi olmuş, 1982 yılında da Amerikan vatandaşlığına geçmiştir. 
Uluslararası alanda ün yapmış Alexander Markov, şu an, dünyadaki yaşayan en büyüleyici kemancılardan biri olarak gösterilmektedir. Müzik tarihinin en zor ve gösterişli keman repertuarı ile belki de hiç kimsenin ulaşamadığı bir üne kavuşmuştur. Paganini'nin solo keman için 24 kaprisini tek bir konserde çalması büyük sansasyon yaratan ve bu olağanüstü konserin filmi çekilen sanatçı, halen tek bir konserde bu eserin tamamını icra eden dünya üzerindeki çok az sayıdaki kemancıdan biri olarak bilinmektedir.

Uluslararası Paganini Keman Yarışması'nda elde ettiği birincilikle altın madalya kazanan Markov, dünyanın en önemli konser salonlarında ve pek çok ünlü orkestrayla, Lorin Maazel, Christoph Eschenbach, Charles Dutoit, Neeme Jarvi, Sir Neville Marriner gibi efsanevi şeflerin yönetiminde sahneye çıkmıştır. Markov, klasik repertuvarının dışına da çıkarak, özel yapım elektro kemanı ile geçtiğimiz yıllarda Bursa’da da seslendirdiği ve büyük ilgi uyandıran “Rock Concerto” adlı yapıtıyla da sansasyon yaratmıştır.


PARLAYAN YILDIZ KONSERİ08-12-2016

8 ARALIK 2016

DÜNYANIN EN PRESTİJLİ YARIŞMALARINDAN OLAN 15. HENRYK WIENIAWSKI KEMAN YARIŞMASI BİRİNCİSİ “PARLAYAN YILDIZ” VERİKO TCHUMBURIDZE BU HAFTA BBDSO’DA!

Kentin ödüllü orkestrası BBDSO, 8 Aralık 2016 akşamı gerçekleşecek konserinde; W. A. Mozart, F. Mendelssohn, B. Smetana ve F. Liszt’in eserlerinden oluşan bir program sunacak.

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Orhangazi Salonunda gerçekleşecek konserde orkestrayı Bulgaristan Eski Kültür Bakanlarından, ünlü orkestra şefi Emil Tabakov yönetecek. Parlayan Yıldız Veriko Tchumburidze, bu yıl kazandığı H. Wieniawski yarışmasından sonraki ilk konserinde F. Mendelssohn’un Keman konçertosunu BBDSO eşliğinde seslendirecek.

KEMAN DÜNYASININ PARLAYAN YILDIZI:

Henüz 20 yaşındayken dünyanın en prestijli yarışmalarından 15. Wieniawski Keman Yarışması’nda aldığı birincilik ödülüyle uluslararası müzik dünyasının dikkatini çeken Veriko Tchumburidze, Keman eğitimine dört yaşında Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Selahattin Yunkuş’un öğrencisi olarak başlamıştır. 2004 yılında “Gülden Turalı Ulusal Keman Yarışması” ve 2006’da Gürcistan “Ulusal Yarışması”’nda birincilik ödüllerini kazanan Veriko Tchumburidze, Eylül 2012 yılında “7. Uluslararası Çaykovski Genç Müzisyenler Yarışması”nda jürinin ortak kararı ile en yüksek puanla birinciliği elde etmiş olup, uluslararası festivallerden konser davetleri almıştır. Wieniawski Keman Yarışması'nda ödül kazananlar arasında David Oistrakh, Ginette Neveu, Ida Haendel, Tatiana Grindenko, Igor Oistrakh ve Julien Sitkovetsky gibi 20. yüzyılın önemli Keman virtüözleri bulunmaktadır. Tchumburidze, 1756 yılı Giambattista Guadagnini yapımı bir keman ile çalmaktadır.

Smetana’nın “Vltava” ya da Almanca adıyla “Die Moldau” adlı eseri “Ma Vlast” (Vatanım) adlı senfonik şiir dizisinin ikinci bölümüdür. Bohemya’nın en güneyinden doğan ve Prag’dan geçerek Elbe’ye kavuşan büyük ırmağın çoşkulu çağlayışını anlatır. 

Liszt, yaşamı boyunca 13 tane senfonik şiir bestelemiştir. Bunlardan 3 nolu “Les Preludes” (Prelüdler), aslında 1848 yılında erkekler korosu için bestelediği “Les quatre élémens”in (Dört Eleman) giriş müziği olarak yazmış; sonra da düzelterek Weimar’da son şeklini vermiştir. Prelüdler, Senfonik orkestra için son derece gösterişli ve artistik öğeler barındıran, görkemli bir eserdir.