ORKESTRA Oda Müziği Grupları

 
ULUDAĞ KUARTET

Uludağ Kuartet, 2015 yılının kasım ayında kuruldu. İlk konserini 19 Şubat 2016 tarihinde Bandırma Belediyesi'nin daveti üzerine Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası'nın bölge konserleri kapsamında Barış Manço Kültür Merkezinde gerçekleştirdi. 7 mayıs 2016 tarihinde ise Görükle Sanat Mahal Gösteri Merkezinde bir konser daha gerçekleştirdi.

Grup, çoksesli müziği öncelikle Bursa olmak üzere yurt içi ve yurt dışında festivallere katılmayı, konser çalışmalarını ve çeşitli sosyal sorumluluk projelerini misyon edinmiştir.

Uludağ Kuartet, geçmişten günümüze uzanan klasik batı müziği, jazz, tangolar ve Türk eserlerinden oluşan geniş bir repertuara sahiptir.B&B CELLO DUO

B&B Cello Duo, gerek öğrencilik, gerekse profesyonel yaşamda yıllardır birlikte çalışan BBDSO Viyolonsel Sanatçıları Burç BALCI ve Murat BAŞMAN tarafından 2014 yılında rock, pop ve Klasik Türk Müziği gibi türleri birbirine harmanlayarak elektronik efekt destekli karbon çellolarla yorumlamak üzere kuruldu.

Birkaç yıl öncesinde dünyada büyük ilgiyle karşılanan 2 Cellos grubunun parçalarına yaptıkları küçük “Türki” dokunuşlarıyla büyük ilgi topladılar ve ilk konserlerine davet edildikleri Fethiye Klasik Müzik Festivali’nde bu sürpriz yapıları ve siyah karbon çellolarıyla dinleyicinin büyük ilgisi ile karşılaştılar.

Başta iki çellistin eğlenmek için yaptıkları coşkulu bir buluşma olsa da, bugün gruba özel düzenlemelerle eşsiz bir müzik yolculuğu vaadediyorlar. İkili, pek çok açıdan Türkiye’de ilk ve tek olma özelliğine sahip bulunuyor.

Balcı&Başman Duo, 11 Nisan 2015 Cumartesi günü Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdikleri ilk Bursa konserinin tüm gelirini, Balat Lions Kulübü organizasyonu ile Bursa Cezaevinde doğan bebeklerin ve annelerinin ihtiyaçlarına bağışladılar.


 
TRIO ARION

2011 yılında  Bursa’da kurulan topluluk, günümüze dek Türkiye’nin çeşitli illerinde ve Kıbrıs’ta konserler vermiştir.  Mendelssohn, Arensky, Zemlinsky, Haydn, Beethoven, Rachmaninov, Brahms, ve Saint-Saens gibi bestecilerin başyapıtlarını seslendirerek başarılı konserlere imza atan Trio Arion, yüksek icra düzeyi ve aktif konser yaşamı nedeniyle sanat çevrelerinden büyük övgüler alıyor.

Topluluk, Keman Sanatçısı Mehmet AYBARS, Viyolonsel Sanatçısı Aslı ERDEN ve Piyanist Lale NECEF’ten oluşmaktadır.

 
BURSA KENT QUARTET


Tamamı BBDSO sanatçılarından oluşan grup 2015 yılında çalışmalarına başlamıştır.

Keman sanatçıları Gökçe ÖZLER, Duygu BOROVA ÖZLER, viyola sanatçısı Ali Ekber MUTLU ve viyolonsel sanatçısı Argun YILDIRAN'dan oluşan grup, Mudanya Uğur Mumcu Kültür Merkezinde ve Tirilye Faruk Çelik Kültür Merkezinde bölge konserleri kapsamında konserler gerçekleştirmiştir.

Repertuarında klasik ve romantik dönemden Haydn, Mozart, Beethoven, Dvorak, Grieg gibi bestecilerin yanısıra Queen grubunun "Bohemian Rhapsody" şarkısı gibi popüler parçaların yaylı kuartet düzenlemeleri ve Türk bestecilerin eserleri de yer almaktadır.

Nejat Başeğmezler'in yaylı kuartet için düzenlemiş olduğu "Giresun'un kayıkları" adlı eserinin ilk seslendirilişi grup tarafından yapılmıştır.