S. Dağhan Doğu

S. Dağhan Doğu, burslu olarak kabul edildiği Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Lisesi kontrabas bölümünden 2004 yılında Sergei Margulis'in öğrencisi olarak mezun oldu. Lise eğitimi sırasında Füsun Köksal ile bestecilik çalışmalarına başladı ve lisans eğitimine Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Teori-Kompozisyon bölümünde devam etti. 

Avusturya'lı bakır beşli grubu Sonus Brass tarafından sipariş edilen “Systole & Diastole” adlı müziği Avusturya'da düzenlenen üç ayrı konserde; yaylı dörtlü için bestelediği “Mare Undarum” adlı müziği “Quartet La mer” tarafından düzenlenen Cenevre ve Lozan kentlerindeki konserlerde ve Radio Suisse Romande Espace 2 radyo kanalında yayınlanan iki farklı konserde; “Festival Uvertürü” başlıklı eseri ise Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası tarafından Adana'da seslendirildi.

Bestecilik çalışmalarının yanısıra kontrabas çalışmalarına da devam eden Doğu, iki yıl süreyle Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası’nın kontrabas grup şefliğini sürdürdü, Bilkent Senfoni Orkestrası'nda misafir kontrabas sanatçısı olarak konserler verdi, Dünya Gençlik Orkestrası (WYO) ve Türk-Yunan Gençlik Senfoni Orkestrası'nın (GTYO) sınavlarını kazanarak 2007-2008 Avrupa turnelerinde de kontrabas grubunda yer aldı. 

Şeflik çalışmalarına Bujor Hoinic ile başlayan Doğu, 19 yaşındayken Bilkent Tiyatrosu tarafından sahneye konulan Shakespeare’in “Bir Yaz Dönümü Gecesi Rüyası” oyununun müziklerini besteledi ve her temsilde orkestra şefi olarak görev aldı. 21 yaşındayken bir yıl süreyle Ankara Başkent Oda Orkestrası'nın şefliğini yürüttü. 2008 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Teori-Kompozisyon bölümünden mezun oldu. Aynı yıl St.Petersburg Rimsky-Korsakov Konservatuvarı Orkestra ve Opera Şefliği bölümüne Mikhail Georgievich Kukushkin'in staj öğrencisi olarak kabul edildi ve programı başarıyla tamamladı.

Türkiye'ye döndükten sonra Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Teori-Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Yüksek Lisans programına Gürer Aykal'ın öğrencisi olarak kabul edildi. 
Buradaki eğitimi süresince Bilkent Gençlik Orkestrası'nın ve Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Gençlik Senfoni Orkestrası'nın şefliğini eş zamanlı olarak yürüttü. 

Mezuniyetinin ardından Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda öğretim görevlisi olan Doğu, Uludağ Üniversitesi Gençlik Senfoni Orkestrası ile verdiği sahne üstü konserlerin yanısıra aynı orkestranın J. Strauss'un Yarasa opereti ve P.I.Çaykovski'nin Fındıkkıran balesi temsillerini de yönetmiştir.

2012 yılında Sir Simon Rattle'ın başkanlığını yaptığı Kraliyet Birmingham Konservatuvarı'nın şeflik bölümüne  kabul edilen tek öğrenci oldu ve konservatuvar eğitim bursunu kazandı. Buradaki eğitimi sırasında G. Puccini'nin “Il Trittico” opera üçlemesinde ikinci şef olarak görev aldı. Master tezini Ahmed Adnan Saygun'un Yunus Emre Oratoryosu üzerine yazdı ve iki yıl olarak planlanan yüksek lisans eğitimini bir yıl içinde tamamlayarak “Birmingham Michael Beech Yılın Orkestra Şefi Ödülü”nü aldı. (2013) Antalya Devlet Senfoni Orkestrası'nın düzenlediği “Ulusal Ferit Tüzün Orkestra Şefliği Yarışması’nda birincilik ödülünü paylaştı (2012) ve Uludağ Üniversitesi “Yıllık Yayın ve Sanatsal Etkinlik Ödülü’ne (2014) layık görüldü. 

2017 yılında Bursa Bölge Devlet senfoni Orkestrası Şefliğine atanan S. Dağhan Doğu, halen Uludağ Üniversitesi'ndeki görevine devam etmekte, yurt genelinde çeşitli devlet ve özel senfoni orkestraları ile konserler vermekte ve Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Şefliği görevini sürdürmektedir.


Kuruluşundan bu yana BBDSO'da şeflik yapmış sanatçılar